Blog Piotra Okońskiego :

o pasji związanej ze zbieraniem autografów 

 Polub/obserwuj!

Bądź na bieżąco!

O nas

Subiektywny ranking gwiazd WWE. część 1

 

Rok 2018 w największej wrestlingowej federacji na świecie z perspektywy fanów ciężko uznać za udany. O ile WWE podpisało długie i bardzo wysokie kontrakty z krajami bliskiego wschodu, tak jakość produktu serwowanego kibicom zdaje się z miesiąca na miesiąc spadać. Odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponosi polityka dostosowywania produktu do najmłodszych widzów (Era PG) oraz brak pomysłów na rozpisanie emocjonujących rywalizacji pomiędzy naprawdę utalentowanymi zawodnikami.

 

Greatest Royal Rumble w Arabii Saudyjskiej, Super Show Down w Australii, Crown Jewel - ponownie w Arabii. 3 gale zorganizowane "na wyjeździe" ze spektakularną oprawą godną samej Wrestlemanii, oraz gwarantujące federacji kilkadziesiąt milionów dolarów. Czy może być piękniejszy prezent dla fanów wrestlingu? Tak, bo wydarzenia odbywające się poza granicami USA zebrały (może poza Super Show Down) koszmarne recenzje zarówno wśród ekspertów, jak i co najważniejsze - fanów. Nie były to niestety "wypadki przy pracy" i wbrew temu, co pokazują rosnące słupki przychodów, zadowolenie z programów WWE drastycznie spada. Poza pikującymi wynikami oglądalności (widownia RAW osiągała już nawet poniżej 2 milionów widzów) problem ukazują kłopoty z zapełnianiem hal. Niestety na braku odważnych pomysłów działu kreatywnego cierpią główni aktorzy i aktorki show. Komu udało się wzbudzić/utrzymać zainteresowanie swoją postacią?

 

Dywizja kobiet

 

Dywizja kobiet, czyli największy beneficjent zmian zachodzących obecnie w WWE, które po dołączeniu w szeregi RAW Rondy Rousey coraz odważniej inwestuje w kobiecy wrestling. Niesprawiedliwością było by jednak stwierdzenie, że panie nie poradziły by sobie bez byłej mistrzyni UFC.

Rewolucja oficjalnie rozpoczęła się 13 lipca 2015 roku, gdy Stephanie McMahon wprowadziła do głównych rosterów: Sashę Banks, Charlotte Flair oraz Becky Lynch, określając ich debiuty jako "Woman's Revolution". Następstwem pojawienia się utalentowanej trójki był komunikat na Wrestlemanii 32, gdy członkini Hall Of Fame -Lita zapowiedziała zmianę mistrzowskiego pasa Div (kojarzonego z urodziwymi,ale niezbyt lotnymi ringowo zawodniczkami) na WWE Women's Championship. W tym samym dniu odbył się planowany Triple Threat Match o tenże tytuł pomiędzy,a jakże: Becky, Sashą i Charlotte, z którego zwycięsko wyszła ta ostatnia. Kolejnym krokiem była rywalizacja córki Ricka Flair'a z "Szefową", która doprowadziła do pierwszej w historii walki kobiet w main evencie gali PPV. Nie był to jedyny historyczny aspekt, ponieważ panie - również po raz pierwszy - zmierzyły się w klatce Hell In a Cell. Na tym nie koniec. W 2018 roku odbył się inauguracyjny żeński Royal Rumble Match (wygrany przez Asukę, na koniec gali zadebiutowała Ronda Rousey).28 października miejsce miała pierwsza gala przeznaczona wyłącznie dla kobiet pod nazwą "Evolution", a na 2019 rok zapowiedziano wprowadzenie tytułów Tag-Teamowych.

 

Kto znaczy najwięcej?

 

Dzięki dużej uwadze poświęconej kobiecej dywizji przez WWE, które niemal zrównało czas antenowy przeznaczony dla obu płci, znaczna część obu rosterów miała okazję się wykazać.

Oto subiektywny ranking pozycji w federacji, na który składają się między innymi: postawa w ringu, status u oficjeli (kluczowy) czy reakcje fanów.

 

 

1. Becky Lynch - Bezdyskusyjna twarz federacji drugiej połowy roku. Przebijająca obecnie zarówno mężczyzn, jak i Rondę Rousey pod względem reakcji fanów, w czym pomógł jej...heel turn. Atak na Charlotte, która przypięła Irlandkę w walce mistrzowskiej na Summerslam (W roli mistrzyni do ringu weszła Carmella) zapoczątkował jej drogę na szczyt dywizji Smackdown. Lynch zdobyła pas w starciu rewanżowym z Flair na Hell in a Cell i z tą samą zawodniczką broniła go m.in na Super Show-Down czy Evolution. W międzyczasie przybierając przydomek "The Man" zaczęła się tytułować największą postacią w WWE. Pechowe zdawać by się mogło wydarzenia z RAW, gdy Becky będąc kapitanem inwazji na czerwony brand w wyniku nierozważnego ataku Nii Jax doznała wstrząśnienia mózgu i złamania nosa, tracąc tym samym szansę na "dream match" z Rondą na Survivor Series, wręcz umocniły jej pozycję, a zdjęcia zakrwawionej mistrzyni Smackdown, manifestującej na trybunach wyższość błękitnego brandu obiegły nie tylko wrestlingowe media. 

Pozycji topowej gwiazdy nie zmieniła utrata pasa na TLC. Ingerencja Rondy Rousey stworzyła podwaliny pod przyszły feud obu zawodniczek, który doprowadzi prawdopodobnie do jednej z głównych walk tegorocznej Wrestlemanii.

 

2. Ronda Rousey -  Pojawienie się byłej mistrzyni UFC na RAW ,wywołało ogromną medialną burzę,wszak mówimy o prawdopodobnie najpopularniejszej sportsmence w USA. Po porzuceniu kariery w MMA jasnym stało się,że prędzej czy później los skojarzy ją z federacją McMahona w której okazjonalnie zaprezentowała się już na "największej scenie ze wszystkich" w 2015 roku. Jako zawodniczka z długoterminowym kontraktem zadebiutowała na styczniowym Royal Rumble, konfrontując się z Alexą Bliss,Charlotte i Asuką, ubrana w strój swojego idola Roddy'ego "Rowdy" Pippera. Chcąc uczcić swojego idola,dodała do swojej postaci przydomek "Rowdy". Ringowy debiut przypadł na samą Wrestlemanię i starcie mieszane gdy wraz z Kurtem Angle stanęli na przeciw Triple H'a i Stephanie McMahon, kończąc historię z przed trzech lat. Występ Rondy wzbudził podziw wśród ekspertów określających jej postawę jako najlepszy debiut w historii wrestlingu. Po kilku miesiącach oswajania się z ringiem i feudzie z Alexą Bliss, zdobyła swój pierwszy tytuł w WWE, z którym nie rozstaje się do dziś, pozostawiając w rekordzie zero po stronie porażek.

W rankingu na miejscu drugim ze względu na piorunującą końcówkę roku Becky Lynch, aczkolwiek popularność Rondy wyrasta daleko poza ring WWE i jej pobyt w największej federacji świata od początku był skazany na komercyjny sukces. Docenić trzeba jednak szybkie postępy w ringu."Rowdy" nie poszła na łatwiznę i jak na wybitną sportsmenkę przystało - w pełni skupiła się na obecnym zajęciu.

 

3. Alexa Bliss - Jako pierwsza kobieta zdobyła pasy obu brandów. Rok 2018 to dwukrotne posiadanie tytułu, triumf  w pierwszym kobiecym Elimination Chamber  matchu, ściągnięcie walizki i wykorzystanie jej tej samej nocy na Money In The Bank czy udział i zwycięstwo nad Nią Jax w pierwszej w historii walce na ekstremalnych zasadach podczas Extreme Rules. Pozycję Alexy windować miało solowe starcie z Trish Stratus na WWE Evolution,zmienione później na mecz tag-teamowy (Alexa Bliss & Mickie James vs Trish Stratus & Lita). Z powodu kontuzji, Bliss musiała jednak odpuścić na pewien czas występy w ringu i stała się kapitanem drużyny kobiet RAW na Survivor Series, a ponadto ich General Managerem na czerwonej tygodniówce.

Zyskała sporą sympatię fanów biorąc udział w pierwszej edycji Mixed Match Challenge, aranżując zabawne sceny ze swoim partnerem drużynowym Braunem Strowmanem. Po utracie stanowiska GM'a dostała swój segment "A Moment of Bliss" gdzie od nowego roku przeprowadza wywiady ze swoimi gośćmi. Aktualnie wykluczona z akcji w ringu, lecz WWE wciąż mocno w nią inwestuje, promując na absolutnie topową gwiazdę..

 

4. Charlotte Flair - W zasadzie nie ma sensu wypisywać jej tegorocznych osiągnięć, gdyż od pojawienia się w głównym rosterze nie schodzi poniżej poziomu walk o tytuły.Przerwy w panowaniu trwają jedynie kilka miesięcy przez co fanów zaczęła drażnić ciągła obecność Charlotte w kolejnych walkach wieczoru i mimo przejścia do roli face'a odbiór Flair pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak posiada najwyższy status w federacji i nie zanosi się w tej materii na zmiany

 

5. Sasha Banks - Za "Szefową" rok w którym usunęła się w cień.W zasadzie jedynym wartym odnotowania momentem jest Royal Rumble match i wytrzymanie w nim rekordowych 54 minut i 46 sekund. A co poza tym? Tradycyjne perypetie z Bayley i nic nie wnoszący feud z Riott Squad. Nadzieję na powrót do pierwszego szeregu wlało wprowadzenie tytułów tag-teamowych (istnieje duże prawdopodobieństwo, że pierwszymi posiadaczkami zostaną Sasha i Bayley) oraz uzyskanie miana pretendentki do tytułu na Royal Rumble. Jeżeli WWE postanowi pociągnąć story Banks z Rousey to przed "The Boss" intensywne i owocne miesiące.


6. Asuka - Najkrótszy staż w głównym rosterze spośród topowych gwiazd. Pomimo to zdążyła zapisać na swoim koncie zwycięstwa w: Royal Rumble,Mixed Match Challenge(w duecie z Mizem)  a przede wszystkim w  tytułowej walce na TLC, gdzie sięgnęła po swoje pierwsze mistrzostwo Smackdown, w którego posiadaniu jest do dziś. Przez najbliższe miesiące pozostanie jedną z  postaci kręcących się wokół tytułu. Japonce zarzucić można jedynie przeciętną znajomość języka angielskiego, obniżającą jakość pracy z mikrofonem.

 

7. Carmella - 287 dni czekała na zrealizowanie zdobytej na raty walizki Money in The Bank (pierwszy duży sukces) i strącenie z tronu Charlotte. Broniła trofeum przez 131 dni, po drodze pokonując takie duże nazwiska jak Flair czy Asuka. Były to ciągle typowe zwycięstwa dla roli mającego irytować heela (kilkukrotnie pomagał James Ellsworth), z której wywiązywała się bez zarzutu, może za wyjątkiem nisko ocenianych umiejętności czysto ringowych. Niedługo po utracie pasa, gdy w walce trzyosobowej nie została nawet przypięta, niespodziewanie przeszła faceturn łącząc siły z R-Truth'em. Z tej okazji zmieniła kolor włosów na ciemny, jak również wprowadziła z nowym tag-team partnerem "7 sekundową przerwę taneczną". Szczególnie drugi z pomysłów wywołał spory entuzjazm wśród fanów na całym świecie, co więcej nie tylko tych wrestlingowych (Na jednym z nagrań "taniec z przerwy tanecznej" wykonują nawet Robert Lewandowski z Kingsley'em Comanem). Rosnąca popularność krótkiego elementu zapewniła rozrywkowemu tandemowi stałe miejsce na tygodniówce oraz zwycięstwo w drugiej edycji M-M Challenge, dzięki czemu oboje wejdą do swoich Royal Rumble jako ostatni. Jak widać wspominany face turn okazał się strzałem w dziesiątkę, a Carmella będąc w posiadaniu mocnego znaku rozpoznawczego, po ewentualnym odłączeniu od Truth'a może liczyć na ciągły push i okolice kobiecego main eventu.

 

8. Nia Jax - Bliska krewna Dwayne'a "The Rock'a" Johnsona, co może tłumaczyć mocną pozycję 34 latki na RAW. W ubiegłym roku zneutralizowała ówczesną mistrzynię Alexę Bliss na samej Wrestlemanii, lecz trwający dwa miesiące run Nii z pasem był najzwyczajniej w świecie nudny. Po za gabarytami ciężko dostrzec pozytywne elementy w stylu Samoanki,która na domiar złego"wsławiła się" kontuzjowaniem kilku zawodniczek czy rozbiciem nosa i spowodowaniem wstrząsu mózgu Becky Lynch. Pomimo to WWE wykazuje się cierpliwością w promocji Jax, jednakowoż lepiej gdyby stała się trampoliną dla bardziej utalentowanych koleżanek.

 

9. Naomi - Wyjmując nic nie znaczący wygrany Battle Royal na Wrestlemanii,rok bez sukcesów spędzony na walkach zapychających czas antenowy. W nadchodzącym zapewne będzie podobnie, bowiem Naomi brakuje iskry pozwalającej na interesujące historie na szczycie.

 

10. Bayley - Wspomniane zwroty akcji w relacjach z Sashą Banks są jedynymi wartymi odnotowania momentami. Z duetu przyjaciółek to właśnie dla Bayley zbawienne jest wprowadzenie pasów tag-teamowych, dające nadzieję na pozytywny przełom i wyrwanie z przeciętności. Czas nagli bo z wyniosłych reakcji fanów na jej postać zostaje coraz mniej.


11. Natalya - Rola face'a u boku Rondy Rousey symbolicznie pomogła w pozytywnym odbiorze przez publikę. Solidna w ringu lecz do bólu przeciętna i nudna, nie generuje swoją osobą większego zainteresowania. Powoli powinna usuwać się w cień i służyć w promocji następczyń.

 

Mandy Rose,Sonya Deville,Lana,Zelina Vega,Ember Moon,Tamina,Mickie James,Alicia Fox,IIconics,Riott Squad- Zawodniczki mniej lub bardziej statystujące tym wyżej wymienionym. W 2019 najbliżej tego aby spróbować namieszać w hierarchii może być utalentowana ringowo Ember Moon, ulubienica Vinca McMahona Mandy Rose czy Ruby Riott, której solowa kariera ze względu na wprowadzenie tytułów drużynowych jest dosyć odległą perspektywą.

 

Każde podanie dalej/udostępnienie/polubienie strony/ tekstów wydatnie pomaga w tworzeniu nowych, regularnych materiałów !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

09 stycznia 2019